недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 75
home Занимливости

Загатка поради која многумина полудеа: Дали е можно да се реши оваа задача?

Загатка поради која многумина полудеа: Дали е можно да се реши оваа задача?

Еден математички проблем ги полуде социјалните мрежи.

Видео клип со навидум обична задача е објавен на каналот Јутјуб на MindYourDecutions. Треба да вметнете три различни топчиња во празните полиња, а резултатот треба да биде број 30.

Многумина се обидоа и рекоа дека не е можно да се реши оваа задача.

Затоа авторот вели дека „кога некој проблем ви изгледа невозможен, обидете се да ја смените својата перспектива“.

Ако сè уште се борите со решението, погледнете го видеото.

ЕУРО 2020

Македонија