сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

За килограм помалку: Пијте го овој природен напиток

За килограм помалку: Пијте го овој природен напиток

Идеална комбинација за чистење на организмот која ќе ви го забрза метаболизмот и зајакне имунитетот.

Ако сакате да се ослободите од масните наслаги, ова е потполно природниот пијалак за кој треба да одвоите само 2 минути.

Клучната состојка за слабеење е јаболковиот оцет, а за детоксикација е циметот. Плус, кога ќе додадете мед и лимон, оваа комбинација е бомба за здравјето.

Потребни состојки:

1 лажица цимет

2 лажици јаболков оцет

1 лажица мед

2 лажици лимонов сок

1 чаша вода

Ставете ги сите состојки во блендер и добро измешајте ги. Ако немате блендер, може да ги измешате со миксер.

Пијалакот чувајте го во фрижидер и пијте секое утро по 1 лажица на празен желудник.

Резултатите ќе бидат брзо видливи!

Еве како точно влијае овој пијалак врз вашиот организам:

Лимоновиот сок помага во регулацијата на pH вредноста и во балансирањето на шеќерот во крвта.

Јаболковиот оцет го намалува крвниот притисок за 6%.

Медот е одличен за срцето, кожата, имунитетот. Ги смирува нервите, го зајакнува имунитетот и го стимулира варењето.

Циметот е најпознатиот антиоксиданс во светот, токму заради рамнотежата која ја воспоставува во шеќерот во крвта.

Коронавирус