четврток, 16. јули 2020. Вести денес: 149
home Занимливости

За градоначалник си избраа – коза!

За градоначалник си избраа – коза!

Жителите на малиот американски град Феар Хеван во државата Вермонт избраа коза за свој градоначалник.

Козата е 3-годишна и има име – Линколн. Во натпреварот за функцијата беше заедно со 15 кандидати меѓу кои многу кучиња и мачки.

Сопственик на козата е наставник по математика во градчето со 2.500 жители. Мандатот почнува во вторник и ќе трае една година.

За Линколн гласаа 13 луѓе од вкупно 53 кои излегоа на гласање.

Во пракса, гратчето нема вистински градоначалник и го предводи општински управник. На таа функција сега е Џозеф Гантер. Имено, тој одлучил да организира избори на кои би се кандидирале само животни.

Парламентарни избори 2020