недела, 28. мај 2023. Вести денес: 65
home Занимливости

Во Турција откриен фосил на мамут стар осум милиони години

Во Турција откриен фосил на мамут стар осум милиони години

Музеј во централната турска провинција Јозгат соопшти за откриен фосил, за кој се верува дека му припаѓал на мамут од пред осум милиони години,јави ДПА.

– Палеоантрополошките активности се спроведуваат за да се утврди точната возраст на вилицата, која вчера ни ја донесе еден земјоделец. Според првичните сознанија, фосилот е стар околу осум милиони години, рече директорот на музејот Јозгат, Хасан Сенјурт.

Вилицата ја пронашол земјоделецот Алпер Ѓушјунџели, додека ја обработувал нивата.

МИА