петок, 29. јули 2022. Вести денес: 127
home Занимливости

Во оваа држава МОРА да спиете на работното место

Во оваа држава МОРА да спиете на работното место
TOKYO - FEBRUARY 6: A visitor relaxes in a sleeping module at Tokyo's tube Hotel "Capsule Inn Akihabara" on February 6, 2007 in Tokyo, Japan. The two-square-meter sleep modules are equipped with a TV, Radio and Wireless LAN and are priced at 3500 yen per night. Uptil recently it has mainly been the office workers who stay at such tube hotels when they cannot go home, but recently they are attracting many foreign travellers due to their Japanese style. (Photo by Koichi Kamoshida/Getty Images)

Јапонските работодавци одлучија спиењето на работното место да стане дел од работните одговорности на секој вработен.

Тоа не се мисли дека вработените ќе добијат неколку минути да ги затворат очите пред својот компјутер, туку на располагање ќе добијат просторија за спиење.

Го одлучија тоа откако новата студија открила поспаност кај вработените, која потоа влијаела на ефикасноста во работењето, а јапонските компании годишно ги чини дури 138 милијарди долари.

Затоа предлогот на работодавците и јапонското Министерство за здравство е да добијат вработените најмалку половина час да спијат во раните попладневни часови.

Nextbeat, јапонска информатичка компанија, веднаш го прифати овој тренд па за своите вработени веднаш воспостави две, како што велат, „стратешки спални“.

Собите се опремени со уреди за блокирање на бучава, кревети и софи, а строго забранети се мобилни, таблети и лаптопи.

Коронавирус