четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 0
home Занимливости

Виртуелна држава во вселената, секс кукла за астронаути: Ова се 6-те најчудни работи кои летале во космосот (ФОТО+ВИДЕО)

Виртуелна држава во вселената, секс кукла за астронаути: Ова се 6-те најчудни работи кои летале во космосот (ФОТО+ВИДЕО)

Луѓето ве текот на децениите со цел за истражувања лансирале некои импресивни објекти во вселената. Сепак некои од работите кои одлетаа во космосот беа и бизарни.

Во годината кога космосот ја доби својата прва пивара, барем за која ние знаеме, да види некои од најчудните работи кои ја напуштиле нашата планета и отишле во правец кон небото.

1.Виртуелна држава

Асгардија, самопрокламирано вселенско кралство кое е основано од рускиот милијардер Игор Аширбејли, го покрена својот прв сателит во ноември. Во исто време прогласија устав на држават, ставија национални симболи и објавија податоци за своите 115.000 граѓани.

2.Бактерии

Салмонела летала во шатлот на мисијат кон Меѓународната вселенска станиа во 2006 и 2008 година како дел од истражнувањето на потенцијалот на бактериите за предизвикување болести. Експериментите се сметаат витални за разбирањето на болестите и развој на вакцините.

3.Златна плоча

Можеби и понатаму најпознатиот предмет кој се праќа на вселенски лет, Златната плоча, посебно е направен да биде вклучен во двата дела од шатлот под назив Војаџер, започнати во 1977 година.

4.Сај-фај реквизити

Легендарниот светлосен меч на Лук Скај Вокер беше префрлен во галаксијата, далеку далеку од тука во 2007 година, во чест на одбележување на 30 годишницата од франшизата Стар Ворс.

5.Десетици мајмуни

Мајмуните биле животни кои се праќале во вселената помеѓу 1940-тите и 1960-тите. Вкупно 32 мајмуни се пратени во вселената, како подготовка за лансирање на човекот.

6.Кукла за секс

Куклата за секс е лансирана во вселената во 2013 година. Додека популарната Миси не отишла над стратосферата, на снимките можеше да се виид дека достигнала надморска височина од 31.090.

Коронавирус