понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 136
home Занимливости

Виновен е алгоритамот на Фејсбук: Блокирана страната на градот „БИЧ“- еве ја причината

Виновен е алгоритамот на Фејсбук: Блокирана страната на градот „БИЧ“- еве ја причината

Официјалната Фејсбук страница на францускиот град „Бич“ била блокирана по грешка од страна на алгоритамот на социјалната мрежа.

Веднаш по грешката градот со „спорното“ име наводно добил извинување од Фејсбук и ветување дека истата ќе биде вратена.

Инаку, Фејсбул му ја блокирал страната поради тоа што името на градот „Бич“ потсетува на зборот „кучка“ на англиски.

Таму живеат околу 5.000 луѓе, а градоначалникот го повикал Марк Закерберг да го посети нивниот град, откако ја вратил страната.

 

Коронавирус