сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 78
home Занимливости

ВИДЕО: Возеше 180 километри на час, па се шокираше кога виде каква кола го претекна

ВИДЕО: Возеше 180 километри на час, па се шокираше кога виде каква кола го претекна

Себастијан Стројвајс на автопат во Полска возел 180 километри на час кога при таа брзина го претекнал легендарен Трабант…

Трабант автомобил произведуван од 1957 до 1991 година во Источна Германија. Тој е еден од најупотребуваните автомобили во И. Греманија и Источниот блок за време на студената војна.

Најдобрите работи се тоа што има место за четири возрасни и плус багаж. Трабантот немал многу јак мотор, но сепак бил многу корисен.

После падот на комунизмот во 1991 и на Берлинскиот ѕид, многу луѓе од Источна Германија со своите Трабанти отишле во Западна Германија и другите делови на Европа, па така Трабантите се рашириле.

За да се наполни овој автомобил со гориво, потребно било да се подигне хаубата, да се стави горивото па да се измеша со масло.

Овој систем не се сменил на сите 3.000.000 автомобили што биле направени во период од 30 години.

Погледнете го видеото:

Најнови вести

Коронавирус