недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 14
home Занимливости

ВИДЕО: Со детектор за метал барале изгубена бурма, најдоа цело богатство

ВИДЕО: Со детектор за метал барале изгубена бурма, најдоа цело богатство

Кога двајца Ирци тргнале со детектор за метал да ја бараат изгубената бурма на едниот од нив, не можеле ниту да претпостават дека ќе си заминат дома побогати за 100.000 фунти.

Пол Рајнард (44) се расплакал кога заедно со најдобриот пријател Мајкл Гвин (52) наишол на вистинско богатство во Северна Ирска.

Пријателите пронашле 84 златни парички кои датираат од 16 век. Експертите велат дека само една ултраретка паричка со ликот на Хенри Осми вреди 5.000 фунти.

Меѓу нив се наоѓала и паричка од 1546 година кога владеел кралот дете Едвард Шести, со вредност од 3.000 фунти.

-Ова е момент за кој сонувавме. Беше тоа неверојатно чувство, нешто како проверување на броеви од лотарија за да видите дали сте добиле. Се тресев од возбуда, се уште не можам да верувам, изјавил Рајнард.

Паричките се на проценка во Мизеј, а според првичните информации нивната вредност е 100.000 фунти.

Што се однесува до бурмата, таа не е пронајдена.

Коронавирус