среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 3
home Занимливости

ВИДЕО: Руски рибари случајно уловиле ајкула од 150 килограми, не можеле сами да ја извлечат од вода

ВИДЕО: Руски рибари случајно уловиле ајкула од 150 килограми, не можеле сами да ја извлечат од вода

Руски рибари од градот Магадан, лоциран на далечниот исток, случајно уловиле ајкула која според нивните проценки, тежела околу 150 килограми.

Рибарите кажале дека ајкулата сама завршила во нивната мрежа затоа што го пратела лососот, кој што претходно го уловиле, пренесуваат руските медиуми.

Се работи за ајкула лосос, која се храни со лососи и лигњи.

 

 

View this post on Instagram

 

В этом выпуске: ⚡️Аварийный дом в Холодном расселили, но есть и другие, жить в них небезопасно. ⚡️И снова серия аварий на выходных. В ДТП погиб человек. ⚡️На Колыме не могут найти 104 человека. Как выйти в лес и не потеряться? ⚡️Стипендию в техникумах повысили аж в 14 раз! Сколько теперь получают «хорошисты»? ⚡️В Охотском море поймали акулу, но она добрая, – говорят ученые. ⚡️В Магадан приехал турист из Франции. Скоро опубликуем интервью с опытным путешественником. Будь в курсе событий за несколько минут❗️❗️❗️ #mgdn #vesmagadan #новости #актуально По вопросам рекламы – пишите в Директ)

A post shared by ИА Весьма (@vesma.today) on

Според зборовите на рибарите, ајкулата успеале да ја извлечат од вода со помош на тинејџери кои што шетале на крајбрежјето.

Иако овој тип на ајкула се смета за опасен за луѓето, постојат само неколку познати напади.

Во рекреативниот риболов, уловувањето на ајкула лосос се смета за големо достигнување, но рибарите го доживуваат тоа како пречка затоа што ја троши нивната енергија и може да ја оштети опремата.

 

Коронавирус