петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

(ВИДЕО) Нов тренд во Русија: Апсење пред веридба

(ВИДЕО) Нов тренд во Русија: Апсење пред веридба

Ситуација: Девојка си вози автомобил и си оди на работа како и секој обичен ден. Одеднаш, црно комбе пристигнува на патот и нагло кочи пред неа. Истото го прави и таа во паника. Звучи како кошмар, зар не? Сепак, ова не е крај.

Од комбето излегува група маскирани мажи со автоматски пушки кои позираат како полиција и бараат да го остави возилото за да ја претресе. Тие наоѓаат торба со бел прав за кој тврдат дека е дрога. Девојката е во шок и не може да се соземе. Се обидува да им објасни дека ја гледа за прв пат, но тие одбиваат да и веруваат.

Кога мисли дека немате бегство и скоро сигурно ќе ја уапсат, еден од агресивните полицајци се симнува на колена, отвора кутија со прстен и изјавува: „Омажи се за мене!“

Ова е она што изгледа како многу необична форма на запросување, која стана вистински хит во Русија во последните неколку години. Најмалку четири различни агенции организираат ваков вид „апсење“, а сценариото за дрога опишано погоре е далеку најпопуларно меѓу потенцијалните младенци. Агенциите главно се вработени од поранешни припадници на полицијата или војската.

Триесет и шестгодишниот Сергеј Родкин го започна трендот. Во 2010 година, тој организираше вакви шеги за пријателите бесплатно. Кога стана јасно што тој работи, други луѓе сакаа да го ангажираат, па Сергеј го претвори хобито во професија. Тој ја основаше агенцијата „Спеназ Шоу“, која денес има дури дванаесет гранки на национално ниво.

Интересно е што во текот на пет години на агенцијата, само една жена ја отфрли понудата на партнерот.

Агенциите што ја обезбедуваат оваа услуга не работат исклучиво со парови. Понекогаш тие се ангажирани за родендени и корпоративни настани, исто така. Се разбира, нивната услуга воопшто не е евтина.