четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 97
home Занимливости

ВИДЕО: Научник затвори октопод во тегла, а неговата реакција мора да ја погледнете

ВИДЕО: Научник затвори октопод во тегла, а неговата реакција мора да ја погледнете

Октопод или осмоног е животно од типот мекотели, во класата главоногите со околу 600 видови. Има 8 крака и може да достигне должина и до 3 метри, а голем период од животот го поминува криејќи се во карпи, дупки и пукнатини.

Во краткото видео кое следува може да видите како реагира октопод кој е затворен во тегла.

Ќе се изненадите.

Коронавирус