недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 31
home Занимливости

ВИДЕО: Најубавата река во светот тече во 5 бои

ВИДЕО: Најубавата река во светот тече во 5 бои

Реката Кањо кристалес, единствена во светот, се наоѓа во Колумбија.

На неа можете да видите жолта, зелена, сина, црна и црвена боја, а сето тоа произведено до билката која живее на нејзиното дно (Macarenia clavigera).

Интересно е дека најголем дел од годината оваа река не се разликува од другите.

Но, во еден краток временски период секоја година, кога ќе се измешаат дождовните и летни сезони, се чини дека таа оживува и експлодира во пет бои.

Локални избори 2021