сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

ВИДЕО: Најскапата свилена чевла во светот продадена за 44 илјади евра, ниту Пепелашка немала таква!

ВИДЕО: Најскапата свилена чевла во светот продадена за 44 илјади евра, ниту Пепелашка немала таква!

Свилената чевла на кралицата Марија Антоанета е продадена овој викенд за речиси 44 илјади евра…

Свилената чевла која и припаѓала на кралицата Марија Антоанета е продадена за 43.750 евра на аукцијата во Версај во неделата.

На снимките снимени во пресрет на настанот се гледа сувенирот за кој на почетокот се очекувало да достигне сума од 8 до 10 илјади евра. Чевлите, на кои било впишано името на оваа владетелка, во должина изнесувале 22,5 сантиметри, што е еднакво на големината број 36 денес.

Поради револуциите во кое се е уништено пронајдена е само една чевла која се уште е неверојатно сочувана.

Погледнете во видеото за каков примерок станува збор…

Коронавирус