среда, 1. декември 2021. Вести денес: 104
home Занимливости

ВИДЕО: Марија родила 11 бебиња едно по друго, но тоа не најчудното

ВИДЕО: Марија родила 11 бебиња едно по друго, но тоа не најчудното

42 годишната Марија Фернандез на свет донела 11 здрави бебиња, а лекарите останале зачудени од ова чудо.

Таа за медиумите рекла дека имала проблем да остане бремена, па со сопругот решиле да се обидат со инвитро  оплодување.

Таа родила 11 деца и тоа без царски рез.

Таа родила 11 машки близнаци, а шест од нив идентични. Тие останале на неонаталното одделе на интензивна нега и се во стабилна состојба.

Лекарите досега вакво нешто не виделе, затоа што бебињата буквално излегувале едно по друго и тоа за 37 минути.

Поради оваа неверојатна работа, Марија ќе биде запишана во Гинисовата книга на рекорди.

Најнови вести

Коронавирус