петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 140
home Занимливости

ВИДЕО: Италијанка со спектакуларен настап на „Зајди зајди“ освои бронза на СП

ВИДЕО: Италијанка со спектакуларен настап на „Зајди зајди“ освои бронза на СП

Италијанската гимнастичарка Александра Агургукулезе го освои бронзениот медал на Светското првнество во ритумичка гимнаситка кое се одржува во Софија.

Таа имаше брилијантна изведба и тоа со македонската „Зајди, зајди“, па се искачи на подиумот иако беше осмопласирана пред завршните настапи.

Александра Агургукулезе е родена во Романија, но живее во Удине и е дел од италијанската репрезентација.

Со својот настап таа ги воодушени судиите, па успеа да обезбеди бронзен медaл, иако беше осмопласирана пред завршните настапи.

Коронавирус