сабота, 15. август 2020. Вести денес: 0
home Занимливости

ВИДЕО: Група астероиди и се закануваат на Земјата

ВИДЕО: Група астероиди и се закануваат на Земјата

Американската вселенска агенција НАСА, сооптши дека наскоро пет астероиди ќе поминат покрај земјата. Истовремено системот на агенцијата кој ги прати астероидите, стравува од удар, но дури во 2052 и 2119 година.

Покрај Земјата тој викенд ќе поминат два астероиди. Еден голем 37 метри односно како едно крило од авион а другиот е долг 22 метра, кој е половина од висината на Триумфалната капија во Париз

Астероидите ќе ја поминат планетата на одалеченост на нешто повеќе од 4,3 милиони километри од нашата планета.

НАСА, меѓутоа, укажува дека следната недела стигаат уште три астероиди од кои еден поголем од 30 метри, како половина од „Кривата Кула во Пиза“ а другиот 42 метри, половина од висината на „Кипот на слободата“.

Коронавирус