сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 31
home Занимливости

ВИДЕО: Документарец ќе ја разреши мистеријата – Кој прв го достигнал врвот на Монт Еверест?

ВИДЕО: Документарец ќе ја разреши мистеријата – Кој прв го достигнал врвот на Монт Еверест?

Екипата од Национална географија сними документарец околу Монт Еверест, наречен „Изгубен на Еверест“ (Lost Everest). Тим на планинари, кој за снимање користеле дрон се обидоа да докажат кој уствари го освоил највисокиот врв на светот. Дали вистина Едмунд Хилари и Тензинг Норгај биле првите лица кои поставиле знаме на врвот.

Тимот на Национална географија одел по стапките на неславната експедиција на Џорџ Ли Малрој и Ендру Ирвин во 1924 година.

Водачот на тимот Марк Синот и планинарот Ренан Озтурк на Еверест појдоа за да ги пронајдат посмртните остатоци на Ирвин. Посмртните остатоци на Малрој беа пронајдени во 1999 година, а се уште не е познато дали тие двајца го стигнале врвот или не пред да го загубат животот.

Ако тие успеале, тогаш тие се првите кои го освоиле врвот пред Едмунд Хилари и Тензинг.

Национална географија објави клип кој покажува како тимот користи дрон за да ја истражи поопасната зона на Монт Еверест.

Документарецот „Изгубени на Еверест“ беше премиерно прикажан на 30 јуни 2020 година на каналот на Национална географија.

Најнови вести

Коронавирус