четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 84
home Занимливости

Вака Русинките бојадисуваат јајца: Ги замотуваат во салфети, а со чепкалките за уши прават вистински магии (ВИДЕО)

Вака Русинките бојадисуваат јајца: Ги замотуваат во салфети, а со чепкалките за уши прават вистински магии (ВИДЕО)

Велигден веќе ни се приближува, а во четврток домаќинките ќе треба да ги бојадисаат своите велигденски јајца, па доколку се уште немате идеја како да ги направите оваа година, ви го претставуваме најубавиот и наједноставниот начин да добиете совршени шарени јајца за Велигден!

Идејата е позајмена од Русинките, чиј метод на ладно боење потполно воодушевува.

За овој метод на шарање ќе ви требаат бои во кесички, ладна вода, оцет, неколку салфети, стапчиња за уши и онолку ластичиња за тегли колку што ќе бојадисувате јајца.

Постапка: Сварете ги јајцата на вообичаениот начин и оставете ги целосно да се оладат. Потоа, во секоја чаша ставете по една кесичка боја за јајца. Прелејте ги со лажица ладна вода и додајте лажица оладен оцет, па измешајте ја содржината во секоја чаша за убаво да се раствори бојата.

Секое јајце посебно завиткајте го во салфета (ако се повеќеслојни, раздвојте ги слоевите салвета и користете по еден за едно јајце). На врвот врзете ластиче за тегли, па потопете го памукчето од стапчето за уши во боја и спонтано нанесувајте ги боите на јајцата.

Кога ќе бидат обоени од сите страни, оставете ги да се сушат 15 минути. Потоа, одвиткајте ја салветата.

Вашите феноменални велигденски јајца се готови!

Деталната постапка погледнете ја во следново видео:

Коронавирус