сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Занимливости

ВАКА ИЗГЛЕДА НАЈСКАПАТА ПЛАЖА ВО ЦРНА ГОРА: Забрането е внесување на храна и пијалаци, без 50 евра не тргнувајте! (ФОТО)

ВАКА ИЗГЛЕДА НАЈСКАПАТА ПЛАЖА ВО ЦРНА ГОРА: Забрането е внесување на храна и пијалаци, без 50 евра не тргнувајте! (ФОТО)
foto Biljana Stanojević/Telegraf.rs

Кристалното чисто море, зеленилото кое прави сенка, песокот под стапалата… Плажата Сини Хоризонти во Тиват оваа сезона судејќи по сè ќе биде најпопуларна во Црна Гора.

Но, освен поради природните убавини, за Синиот хоризонт сè повеќе се зборува и поради цените на кои туристите не навикнале, пишува српски Телеграф.

foto Biljana Stanojević/Telegraf.rs

Туристите кои до плажата одат со автомобили треба да пресметаат дека за паркинг ќе им бидат потребни 3 евра. Исто толку чини и лименка на било каков газиран пијалак, односно сок во барот на плажата, додека пак коктелите чинат 8 евра.

foto Biljana Stanojević/Telegraf.rs

Додека во поголемиот дел од црногорските летувалишта изнајмување на две лежалки со чадор е 10 евра, на Сини Хоризонти тоа чини 15 евра.

Доколку се упатите до таму рано наутро, без да сте појадувале, може да јадете во ресторанот кој се наоѓа на плажата.

foto Biljana Stanojević/Telegraf.rs

Омлет, цеден сок од портокал и кафе чинат 20 евра.

На влегување на плажата јасно е назначено дека е забрането внесување на храна и пијалаци, па доколку сакате да поминете еден ден таму ќе ви бидат потребни околу 50-на евра.

foto Biljana Stanojević/Telegraf.rs

Qatar 2022