петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 136
home Занимливости

Уживаа во водата, но тогаш им се придружи неочекуван гостин: Спасувачот почна да пука (ВИДЕО)

Уживаа во водата, но тогаш им се придружи неочекуван гостин: Спасувачот почна да пука (ВИДЕО)

Припадниците на американската крајбрежна стража, кои направија пауза и уживаа пливајќи покрај бродот, недалеку од брегот на Фиџи, примија непоканет гостин, ајкула.

Под нивните нозе започнал да кружи предатор долг три метри. Иако веројатно не би нападнал никого, ситуацијата била многу непријатна.

Припадник на крајбрежната стража, Американец, кој бил на бродот, се решил на очаен потег – пукал во ајкулата со автоматско оружје. Спасувачки чамец потоа пристигнал на местото за пливачите.

Се чини дека ова е протокол кога станува збор за крајбрежната стража на САД, вклучително и пукање во вода. Очигледно, ништо не може да им се случи без пукање, гласи еден од коментарите на вестите.