петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 120
home Занимливости

Учествувал во улични трки , се спасил во последен момент од запаленото Ауди (ВИДЕО)

Учествувал во улични трки , се спасил во последен момент од запаленото Ауди (ВИДЕО)

Колку и да е брз и скап автомобилот, уличните трки се крајно опасни Од една страна, условите се неконтролирани, а под тоа мислиме не само на можна штета на тлото, туку и на фактот дека има и други учесници во сообраќајот. Исто така, колку и да е „спортски“ болидот, тој никогаш не е тркачки. Сопственикот на скапо Ауди го доживеа ова на своја кожа.

Видеото не запознава со добро усогласениот Audi RS3 Sedan, чија моќност на моторот е зголемена на неверојатни 1.100 КС. Овој автомобил има и изненадувања под хаубата што му овозможуваат успешно да се справи со Мекларен, па дури и со модифицираниот Нисан ГТР.

Во еден момент, возачот и снимателот забележале дека по неколку нагли забрзувања, дека нешто тргнало наопаку, а другите им сигнализираа. Моторот наскоро запре, сопирачките не работеа и полека забавуваше од брзина од 250 км на час. Прашањето било дали пламенот ќе го зафати целиот автомобил пред да запре.

Застана скоро во последен момент. Половина минута подоцна автомобилот исчезна во пламен. Подоцна е утврдено дека причина за пожарот е дефект во системот на кочење и истекувало масло на врелите сопирачки.