петок, 9. декември 2022. Вести денес: 182
home Занимливости

Убила 60 деца, а наскоро можно е да биде на слобода: Оваа жена монструм нема да остане во затвор, а причината ќе ве шокира (ВИДЕО)

Убила 60 деца, а наскоро можно е да биде на слобода: Оваа жена монструм нема да остане во затвор, а причината ќе ве шокира (ВИДЕО)

Поранешна медицинска сестра, осудена на 159 години затвор поради убиство на неколку десетици деца во Тексас наскоро би можела да биде пуштена на слобода.

66 годишната Џенин Џонс истовремено служи казни од 99 и 60 години затвор Гејтсвил за убиство на 15 месечно девојче во 1982 година и поради предизвикување болест на дете старо четири недели, кое преживеало.

Таа поминала скоро 40 години зад решетки, но постои можност да се најде на слобода во март, затоа што законите се насочени на смалување на пренаселеноста во американските затвори ја преполовиле нејзината 99 годишна казна и истовремено нивната 60 годишна казна.

Имено, Обвинителството се бори 67 годишната жена убиец на бебиња поради необјасниви злосторства да излезе од зад решетки. Но признаваат дека нема да биде лесно.

Американските власти и порано навеле дека веруваат дека таа убила дури 60 деца.

Во текот на нејзината работа во болниците и клиниките во Тексас, децата умирале поради компликации под неразјаснети околности.

Обвинителите веруваат дека Џонс убила дел или сите тие деца затоа што тие починувале во текот или набрзо после нејзината смена.

 

Qatar 2022