понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 62
home Занимливости

Туристите преплашени: Огромна црна мамба исплива од морето, реагираа итните служби (ВИДЕО)

Туристите преплашени: Огромна црна мамба исплива од морето, реагираа итните служби (ВИДЕО)

Пливачите од плажа во Дурбан, Јужна Африка, беа престрашени кога виделе змија долга 250 сантиметри во плитките води што личела на црна мамба, многу отровен вид што обично се наоѓа подалеку од брегот.

Пливачите ги известиле службите за итни случаи, и таму во почетокот не верувале затоа што мамба ретко се гледаат на брегот, туку преферираат долини богати со вегетација.

Спасувачите сепак дошле добро подготвени, па огромниот отров не им предизвика проблеми, пишува Сандеј Тајмс.

-И покрај тоа што тие беа подготвени за црната мамба, спасувањето на змија долга 247 сантиметри од плажа, сепак беше надреално искуство. Брегот не е природно живеалиште на овие змии, но веројатно стигнала до брегот преку канали и реки, велат од здружението кое ја спаси змијата, како и пливачите.

Змијата била толку исцрпена што спасувањето поминало без проблеми:

-Кога ѝ пристапивме, таа едвај нè забележа. Беше многу лесно да се фати, а таа остана мирна дури и со ветеринарот, велат од службата.

Здружението соопшти дека змијата ќе се згрижи додека не се опорави доволно за да биде пуштена во нејзиното природно живеалиште.

The Durban beachfront had a rather unusual bather today when this spectacular Black Mamba decided to give surfing a go.

Posted by Cameron Johnston on Tuesday, August 25, 2020

Коронавирус