понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 176
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Занимливости

Туристи пронашле авион урнат пред 68 години

Туристи пронашле авион урнат пред 68 години

Туристи кои се искачува по Сајанските планини го пронашле авионот „Ан-2“ кој се урнал во 1951 година.

Во соопштението од регионалната дирекција на руското Министерство за внатрешни работи било соопштени дека еден локалец се обратил во полиција пријавувајќи дека за време на искачувањето биле пронајдени остатоци од авионот на висина од 1.850 метри.

-Авионот е идентификуван врз основа на делот за заштита на неговата лева страна, односно од она што останало до бројот на авионот, како и по бројот на моторот, се додава во соопштението.

Станува збор за авионот Ан-2 со број „А597“ кој се урнал на 21 април во 1951 година. Во изветајот се потсетува дека во падот на авионот загинале четири лица.

Истиот превезувал 500 килограми крзно. Потрагата по авионот траела неколку месеци, но без резултати.

Коронавирус