петок, 16. април 2021. Вести денес: 63
home Занимливости

Топ пет дестинации каде да ја дочекате најлудата ноќ

Топ пет дестинации каде да ја дочекате најлудата ноќ

Веќе се ближи новогодишната ноќ, а вие сега одлучивте омилениот локал да го замените со некое патување низ Европа. Доколку немате идеја, ви препорачуваме 5 европски дестинации кои се најдобри за дочек на новата 2020-та година.

  1. Амстердам 

Во срцето на Холандија, Нова година се слави со шампањ, крофни од јаболко и грозје и огромна количина на огномети. После полноќ се преплавени сите барови и улици низ Амстердам од локални жители, но и многубројни туристи.

  1. Барселoна 

Типично за шпанскиот стил, прославата почнува покасно отколку што би очекувале. На полноќ, традиција е да изедете 12 црна грозје пред да започне забавата. „Plaça de Catalunya“ и „Las Ramblas“ се најдобрите локации за забава.

  1. Берлин 

Берлинците имаат посебна страст за пиротехниката. Илјадници луѓе новогодишната ноќ ја минуваат на плоштадите во градот и ги гледаат живописните огномети.

  1. Будимпешта 

Прославата за дочекот на Новата година, во Будимпешта трае три ноќи, од 30 декември до 1 јануари. Во овој град имате можност да бидете дел од многубројниот народ кој новогодишната ноќ ја минува на плоштад, а за време на прославата насекаде се точи шампањ. Во овој период јавниот превоз е организиран во текот на целата ноќ.

  1. Истанбул

Една од најдобрите дестинации кои можете да ја одберете за дочек на Новата година е и турската метропола Истанбул.

 

Коронавирус