сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 52
home Занимливости

Топ 10 средновековни места за посета во Европа

Топ 10 средновековни места за посета во Европа

Ако некој континент изобилува со средновековни градови и места, тоа дефинитивно е Европа. Не можат да се добројат местата вредни за посета, сепак, некако Рајан подготви листа со топ 10.

Од десетте места кои Рајан Ширли ги одбра, две се во Италија, додека останатите во различни држави.

Според него, ова се најдобрите средновековни места во Европа кои мора да се посетат:
Мон Сен Мишел – Франција
Сан Џимињано – Италија
Сан Марино – Сан Марино
Метеора – Грција
Трансилванија – Романија
Дубровник – Хрватска
Ротенбург – Германија
Бриж – Белгија
Лавертецо – Швајцарија
Чинкве Тере – Италија

Коронавирус