четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

Тајниот живот на првите дами: Што откриваат официјалните портрети за нив?

Првите дами на САД добија централно место во Националната галерија за портрети во Вашингтон, а изложбата е достапна на Интернет. Од Марта Вашингтон, Доли Медисон до Еленор Рузвелт и Мишел Обама, изложбата ги слави жените кои го искористија својот единствен статус за да влијаат на политичкиот и социјалниот дискурс на безброј различни начини.
Тајниот живот на првите дами: Што откриваат официјалните портрети за нив?

Кога Бајден положи заклетва на 20 јануари 2021 година и стана претседател на Соединетите држави, неговата сопруга Џил ќе остане во историјата како прва дама што ќе ја продолжи кариерата иако нејзиниот сопруг официјално е шеф на Белата куќа. Така, Џил Бајден ќе добие комплексна улога, често контроверзна.

Првите дами на САД исто така добија централно место во Националната галерија за портрети во Вашингтон, а изложбата „Сите очи ме гледаат: Првите дами на САД“ е достапна на Интернет. Од Марта Вашингтон, Доли Медисон до Еленор Рузвелт и Мишел Обама, изложбата ги слави жените кои го искористија својот единствен статус за да влијаат на политичкиот и социјалниот дискурс на безброј различни начини.

Како сопруга на американскиот претседател Марта Вашингтон, таа немаше претходници и се потпираше на европските модели при утврдувањето на својата позиција. Кураторот Гвендолин Двобоас Шоу за БиБиСи Култура изјави дека бидејќи во САД не постоела традиција на монархија, улогата што првите дами започнале да ја оживуваат го одржувала она што на САД им било дадено како „британски колонијални поданици“.

Кога Марта Вашингтон излезе во јавноста, луѓето ја нарекуваа „Лејди Вашингтон“ затоа што тоа е јазикот што тие го прифатија за жена од нејзин статус. Всушност, „прва дама“ е израз што започнал да се користи дури во 19 век.

– На портретот насликан додека таа и Georgeорџ живееја во Филаделфија, тогашната престолнина на државата, се чини дека Марта остава впечаток на „мајка на нацијата“, а истовремено бара и почит каков што населението и и даваше со задоволство – вели кустосот.

фото: National Portrait Gallery Smithsonian Institution

Нејзината наследничка Абигејл Адамс, чија интелигенција и одлучност заблескаа на портретот насликан две години пред нејзиниот сопруг Џон Адамс да стане претседател во 1797 година, беше поактивна во политиката, се залагаше за правата на жените, образованието и укинувањето на ропството.

– Таа сакаше да ја викаат г-ѓа претседател, но на луѓето не им се допаѓаше, тие сметаа дека е дрска. Добар дел од тие жени беа навистина паметни, амбициозни и многу заинтересирани за политика, но нивните родови улоги ги спречуваа да ги извршуваат своите должности независно до 20 век – наведува таа.

Мери Линколн исто така беше многу заинтересирана за политика.

– Таа навистина сакаше да биде прва дама затоа што не можеше да биде претседател. Со доаѓањето во Белата куќа, таа развива многу лоша репутација. Луѓето зборуваат за неа на таков начин што таа не може да се сфати како некој што е добро упатен во политиката поради нејзиниот пол – наведува.

Доли Медисон беше особено истакната по своите дипломатски вештини и негуваше стратешко пријателство со политичари и неговите жени. Нејзиниот портрет, претставен на изложбата, беше насликан многу години откако веќе не беше прва дама, што сугерира каква била нивната улога во општеството.

– Историски гледано, повеќето жени, дури и елитни, не се прикажуваат професионално, вели Дубоис Шоу.

Таа го нагласува портретот на Џулија Тајлер како особено индикативен за силна личност.

– Изгледа како принцеза, и се однесуваше така. Таа се обиде да создаде чувство за европското кралство и да го претвори Вашингтон во нешто што личи на Версај за време на владеењето на Луј XIV – изјави таа.

фото: Francesco Anelli/ The White House Historical Association

20 и 21 век

Со доаѓањето на 20-от век, улогата на првата дама стануваше се повеќе јавна со целиот надзор што го значеше тоа. Бидејќи позицијата останува недефинирана, печатот и јавното мислење често беа поделени околу тоа што треба да биде првата дама, поделба под влијание на пошироката дебата за положбата на жените во општеството.

Еленор Рузвелт несомнено беше една од највидливите и највлијателните први дами на векот. Бидејќи мобилноста на Френклин Д. Рузвелт беше ограничена, наместо тоа, Еленор често се појавуваше во јавноста. За време на Големата депресија, таа често патуваше за да обезбеди федерални програми за помош и за време на Втората светска војна, леташе низ целиот свет, посетувајќи војници.

Нејзината кариера како писател придонесе таа да стане јавна личност и таа објаснува зошто често е прикажана со молив во раката. Сепак, иако денес се памети како „сила“, имаше многу современи критики заради нејзиното ниво на перцепција на влијанието.

Мими Ајзенхауер е насликана во нејзиниот заштитен знак „Мими розова“, фустан за инаугурацијата.

– Луѓето ја сакаа затоа што таа ја претставуваше оваа бела заедница, средната класа, која беше навистина под притисок на медиумите и културната машина, а луѓето сакаа часовникот да се врати – вели кустосот. Сепак, и покрај нејзиниот изглед, Мими не се плашеше да ја оспори конвенцијата, инсистирајќи на тоа дека на афро-американските деца им е дозволено да учествуваат во велигденското јајце во Белата куќа, од кое претходно беа изземени.

И Бети Форд беше бестрашна. Политички прогресивна, таа повика на еднакви права и отворено зборуваше за теми што претходно беа табу. Нејзината отвореност за рак на дојка поттикна милиони жени да бидат подложени на скрининг на дојка, спасувајќи безброј животи. По напуштањето на Белата куќа, таа беше подеднакво искрена во врска со зависноста од дрога и алкохол, што ја разви откако стисна нерв и продолжи да го развива центарот Бети Форд.

– Денес за зависност и закрепнување зборуваме навистина поинаку затоа што беше толку искрена за предизвиците со кои се соочуваше во нејзиниот живот – вели кустосот.

Слично како Еленор Рузвелт и Хилари Клинтон, таа се најде соочена со реакција од оние сомнителни на нејзиното ниво на влијание и политички амбиции. Нејзината наследничка, Лора Буш, со искуство од училишен библиотекар и фокус на програмите за описменување на децата, беше далеку поприфатлива за конзервативниот културен естаблишмент.

Буш е прикажана насмеана додека држи книга во скутот, додека Клинтон, од друга страна, се гледа од профилот што потсетува на портретите на италијанската ренесанса.

Нејзините противници сметаат дека тоа е „арогантно“, додека приврзаниците тврдат дека тоа е портрет на жена уверена во своите способности. Портретот е насликан во 2006 година, кога Белата куќа беше малку позади неа и кога беше избрана за сенатор на Њујорк.

И покрај доаѓањето од слично потекло како Клинтон, незаинтересираноста на Мишел Обама за политика ја направи далеку попопуларна прва дама. Несомнено свесни за културното и историско значење да се биде првиот афро-американски претседател и прва дама, и Барак и Мишел избраа афро-американски уметници да ги сликаат своите портрети.

Портретот, за кој поранешниот претседател рече дека „ја заробил благодатта, убавината, интелигенцијата, шармот и страста на неговата сопруга“, заработи големи пофалби.

За разлика од овие портрети, на изложбата беше претставена една официјална фотографија, станува збор за Меланија Трамп со челични очи која открива малку за неа како личност, пренесува Би-Би-Си.

Затоа, несомнено е дека портретот на Џил Бајден ќе предизвика голем интерес, но не онолку колку што може да се случи доколку Камала Харис ги следи стапките на Џо Бајден и стане претседател, а Даг Емом стане „првиот господин“ во Историја на САД.

ЕУРО 2020

Македонија