четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 154
home Занимливости

Таа има најдолга коса на светот, а рекордот го собори поради траума од детството (ФОТО+ВИДЕО)!

Таа има најдолга коса на светот, а рекордот го собори поради траума од детството (ФОТО+ВИДЕО)!

Една девојка од Индија, ја чува својата титула на тинејџерка со најдолга коса на светот повеќе од една деценија. Признанието е резултат на нејзиното лошо искуство со шишање во фризерски салон.

Ниланши Пател од малиот град Модас, во државата Гујарат, која има 17 години, останува сопственик на Гинисовиот рекорд во должина на коса.

Во 2018-та година, нејзината коса била долга 154 сантиметри, а сега останува „на престолот“ со должина од дури 190 сантиметри.

Нејзиниот горд татко рекол дека поради таквиот рекорд, неговото единствено дете станало прво локална славна личност, а потоа и меѓународно.

Ниланши изјавила дека 11 години не посетувала фризер, бидејќи имала негативно искуство со фризер. Еден неуспех за неа претставувал траума.

-На шестгодишна возраст, бев во салонот и не ми се допадна фризурата, тоа ми донесе нервоза. Моите родители го прифатија мојот став и јасно им е дека мојата коса е дел од мојот шарм, рекла тинејџерката со најдолга коса во светот.

 

View this post on Instagram

 

Friends call her Rapunzel – Nilanshi Patel has been growing her hair since she was six years old following a bad experience at the hairdressers ??‍♀️ The 16-year-old from Gujarat, India, has set a new record for the longest hair on a teenager, with lengthy locks that measure 170.5 cm (5 ft 7 in). “I got my hair cut, a really bad haircut. So, then I decided that I won’t cut my hair. I decided that when I was six and have not cut it since,” she explained. Nilanshi recently appeared on a brand-new TV series of record breaking, La Notte dei Record (The Night of Records) on Italy’s @tv8it. “People think that I face so many problems with my hair, but I don’t face any problems, I do sports and all the things with my hair. It’s a lucky charm for me!” “I style it is as a long braid or as a bun on the top of my head. When I am going to an occasion, or when I am playing table tennis, I bun my hair on my head so that it is comfortable for me.” ___________________________________________________ #longhair #hair #hairstyles #lanottedeirecord #guinnessworldrecords #officiallyamazing #longhairstyles #longhairdontcare #rapunzel

A post shared by Guinness World Records (@guinnessworldrecords) on

Инаку, Ниланши мора да носи чевли со високи потпетици ако не сака нејзината коса да ја допре земјата, што може да биде многу незгодно.

Исто така, таа мора да ја „затегне“ косата додека плива, затоа што ако не го стори тоа има многу проблеми.

Коронавирус