четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Занимливости

Taa е најмладата милијардерка во земјата: Најбогата жена во Кина заработи 2 милијарди долари за 4 дена

Taa е најмладата милијардерка во земјата: Најбогата жена во Кина заработи 2 милијарди долари за 4 дена

Скок акцијата на најголемата кинеска градежна компанија „Кантри голден холдингс“, го зголеми богатството на потпретседателката Јанг Хуијан за 2,1 милијарди долари за само првите четири трговски денови во оваа година.

Нејзиното богатство, во чии раце е контролниот удел во компанијата, порасна на 25,6 милијарди долари до 5 јануари, благодарејќи на што стана петта најбогата личност во Кина, според Блумберговиот индекс на милијардери.

36 годишниот Јанг е најбогата жена во Кина и најмлад милијардер во земјата. Татко и на неа уште во 2005 годиа и го префрли контролниот пакет акции како би ја припремил Јанг Хуијан за свој наследник.

Нејзиниот татко Јанг Гуокианг во 1992 година бил соосновач на компанијата „Кантри Гарден“.

Коронавирус