четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 73
home Занимливости

СПЕКТАКУЛАРНА СНИМКА: Марс каков што досега го немате видено (ВИДЕО)

СПЕКТАКУЛАРНА СНИМКА: Марс каков што досега го немате видено (ВИДЕО)

НАСА објави панорамска снимка со висока резолуција на Марс, направена од роверот „Кјуриосити“.

Спектакуларните панорамски фотографии се направени во највисока резолуција досега, со 1,8 милијарди пиксели и повеќе од 1.000 фотографии.

Ова е најголемата досега снимена фото резолуција на Марс, и сигурно сте ја немале видено Црвената планета во вакво издание претходно.

За овие панорами на Марс, тие користеле специјална камера „Маст“.

Благодарение на специфичната атмосфера на Марс, панорамата јасно покажува планини оддалечени повеќе од 80 километри, кои неверојатно потсетуваат на слични пејзажи на нашата планета.

Панорамата била снимана за време на Денот на благодарноста минатата година, а снимањето траело четири дена.

Роверот „Кјуриосити“ во 2012 година успешно слета на Марс и тргна во мисија за која е непознато кога ќе се заврши.

Патувал повеќе од 50 километри на Марс и испратил над 224.000 фотографии.

Марс е четврта планета во Сончевиот систем и е именувана по римскиот бог на војната.

Марс има Олимписки месечини. Тоа е најголем изумрен вулкан на планетата и досега втора највисока планина во Сончевиот систем.

Коронавирус