понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 126
home Занимливости

Соборени два рекорди на Монт Еверест

Соборени два рекорди на Монт Еверест

Пензиониран адвокат од Чикаго стана најстриот Американец кој успешно се искачил на Монт Еверетс, а жена од Хонг Конг е најбрзата планинарка на светот, откако денеска двајцата се вратиле од успешна мисија и покрај лошите временски услови.

Артур Мјуир (75) тргнал во освојување на највисокиот врв во светот минатиот месец и го соборил рекордот кој досега го држел Бил Брк (67)

Чанг Јин-хунг (45) успеала од базниот камп да се искачи на Монт Еверест за само 25 часа и 50 минути и со тоа да стана најбрата искачувачка на светот.

Рекордот во брзо освојување на Монт Еверест го држеше Шерпасот, Лакпа Гел кој се искачил за 10 часа и 56 минути. Во меѓувреме, Ројтерс јавува дека на Монт Еверест од непалска страна се искачил и 46 годишниот Кинез, Жанг Хонг кој е слеп и кој е првиот Азијат и трет во светот кој со таков хендикеп успеал во овој подвиг.

Коронавирус