вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 111
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Занимливости

Смртоносниот вирус ги раздвои: Малата Лана со писмо до својата мајка кое ќе ве натера на солзи додека го читате

Смртоносниот вирус ги раздвои: Малата Лана со писмо до својата мајка кое ќе ве натера на солзи додека го читате

Поради новонастанатата ситуација со коронавирусот, некои родители се одвоени од своите деца.

Така, деновиве на социјалните мрежи кружи нешто што дефинитивно нема да ве остави рамнодушни. Имено, малата Лана од Србија толку многу е тажна бидејќи нејзината мајка е во Америка, па поради тоа напишала песна која ги буди и најдлабоките емоции.

Писмото на девојчето ви го пренесуваме во целост.

„Сакав да одам во училиште, ми рекоа дека нема да можам! Чуден вирус се шета наоколу, за тоа има и подарок. Ние сме мали, но што нѝ фали. Нека не се плаши никој, ве молам другари мои! Нашата љубов ќе го спаси светот, повторно ќе биде убав. Пролетта повторно ќе блесне, сонцето повторно ќе сјае. Вирусот ќе го однесе некој магичен лек, допрва ќе видите што се подготвува. Може да се прави важен, но нема засекогаш да остане силен. Бидете дома, месете погачи со вашите мајки, чувајте ги вашите баби и дедовци, слушајте ги тато и мама. Мојата мајка сега е далеку… вирусот го затвори и градот и светот. Не плачи мамо, биди силна!“,стои во нејзиното писмо.

Коронавирус