недела, 9. август 2020. Вести денес: 16
home Занимливости

Слично е на сончаница но може да убие- Симптоми на топлотен удар

Слично е на сончаница но може да убие- Симптоми на топлотен удар

Овие денови е пекол, од утре се најавени температури над 40 степени. Внимавајте бидејќи болниците се полнат, а топлотниот удар има симптоми како сончаница, но може да ве убие.

Се препорачува да не се излегува до 17 часот, да се носи лесна и светла облека, да се пие многу вода и течности, да се пие терапијата кај хронично болните лица.

Најважно е да знаеме како да се заштитиме од топлотен удар и кои се неговите симптоми. Симптомите се дехидрираност, сува уста, умор, омалаксаност, општа слабост на телото и мускулите и несвестица.

Потребно е при ваква состојба да се легне лицето, да пие течности, да се стави инфузија, да е под постојан лекарски надзор.

Коронавирус