петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 131
home Занимливости

Сите ќе ве прашуваат кој е тајниот рецепт: 3 моќни маски со ЈОГУРТ за брз раст на косата и врвен сјај

Сите ќе ве прашуваат кој е тајниот рецепт: 3 моќни маски со ЈОГУРТ за брз раст на косата и врвен сјај

Есенската и зимската нега на косата се многу различни од вообичаените во текот на годината, имајќи предвид дека ветерот, дождот, снегот, прекумерното носење капи и неповолните надворешни фактори можат дополнително да ја оштетат и да ја исушат косата, а тоа нема да им користи на жените кои сакаат долга и здрава коса.и сјајна коса.

За да ја заштитите вашата коса и да го промовирате растот на косата без штетни хемикалии, третмани и емулзии, ви донесуваме 3 моќни маски со ЈОГУРТ и додатоци на хранливи материи и природни масла.

1. Хидратантна маска од јогурт, жолчки од јајце и мед

Во стаклен сад измешајте 2 dl полномасен јогурт, две жолчки и една лажичка липа мед, а потоа нанесете со четка за боја од корен до врв. Чувајте го третманот на косата еден час, а потоа исплакнете со шампон без парабени и сулфати. Постапката ја повторувате 3 пати месечно.

2. Маска од јогурт, маслиново масло и цимет за раст и сила

Состојките ставете ги во тегла и по првото плакнење нанесете ја маската на влажна коса. Држете 20 минути, а потоа исплакнете и нанесете го вообичаениот мелем. Овој тип на третман можете да го практикувате два пати месечно.

3. Третман со јогурт, банана и бадемово масло за сјај и башан

Исцедете една зрела банана, додадете 2 dl јогурт, а потоа две лажици бадемово масло. Маската се нанесува на сува коса од врвовите до корените. Држете го половина час, а потоа измијте го со шампон без силикон.

По само неколку употреби ќе ги забележите првите разлики, а побрз раст на косата доаѓа по 3 месеци континуирано нанесување. Пробиотските бактерии кои се присутни во јогуртот влијаат на зголемувањето на густината на косата, а со тоа ја зголемуваат анагенската фаза на фоликулите на косата, која е одговорна за растот.

Коронавирус