вторник, 21. јануари 2020. Вести денес: 153
home Занимливости

Што се случува во телото кога ќе ве касне комарец?

Што се случува во телото кога ќе ве касне комарец?

Комарците ги има насекаде, освен на Антарктикот. Тие живеат на сите континенти и на различни клими. Има околу 3.000 различни видови комарци низ светот.

Сите комарци не цицаат крв, само женките се хранат со крв, додека машките комарци се хранат со нектар. Добрата вест е дека лесно може да ги распознаете.

Комарците се мистерија, преживеале и еволуирале во инсекти какви што ги познаваме денес. Интересно е тоа што тие имаат шест иглички преку кои цицаат крв, штом еднаш ја пробијат кожата тие испуштаат плунка со ензими кои ја запираат крвта. Дејството на плунката престанува и почнува да се јавува чешање.

Некои луѓе се алергични на тие ензими и се појавуваат отоци.  Зошто женските пајаци цицаат крв? Тајната е во размножувањето. За јајцата им се потребни протеини и токму затоа им е потребна крвта.