понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 71
home Занимливости

Што му прави кафето на вашиот организм?

Што му прави кафето на вашиот организм?

Две студии спроведени во Америка и Велика Британија откриле дека три шолји кафе дневно може да го продолжи животот.

Овие студии се базираат на тезата дека конзумирањето кафе го намалува ризикот на заболување на црниот дроб, проблеми со циркулацијата, срцеви болести и болести на дигестивниот тракт.

Студиите покаж=але дека позитивното дејство го даваат антиоксидансите во кафето, а не кофеинот, бидејќи истражувањата имале позитивни резултати и врз луѓето кои пијат кафе без кофеин.

Коронавирус