недела, 25. октомври 2020. Вести денес: 0
home Занимливости

Што кажува за вас омиленото годишно време?

Што кажува за вас омиленото годишно време?

Не постојат многу истражувања кои се занимаваат со влијанието на годишните времиња на психата, меѓутоа температурата и количестовото светлост имаа голем удел во однесувањето и промените на расположението.

Се верува дека личностите родени во текот на пролетните месеци имаат весел дух и променливо расположение, како и дека се склони кон осцилации. Од друга срана, се смета дека есенските и зимските деца се помалку раздразливи.

Со зимските денови, кога деновите се пократки, се поврзува и сезонското афективно нарушување, односно зимската меланхолија. Почетокот на пролетта, пак, во животот на многу луѓе внесува радост и полетност.

Ведрите и сончеви денови мамат добро расположение и енергија, додека, спротивно на тоа, сивите и студени денови можат да демотивираат и да парализираат. Причината е едноставна – недостигот од природна светлина понекогаш доведува до лачење на хормони кои предизвикуваат летаргија.

Пролет

Пролетта носи подобрување на времето, деновите се подолги, а прородата позелена. Доколку толку тоа е вашето омилено годишно време, тоа значи дека сакате нови почетоци и копнеете по нови искуства.

Лето

Од друга страна, летото носи ведри, сончеви денови доцни заоѓања на сонцето, па ако тоа е вашиот избор, тоа кажува дека сакате излегувања и активен живот. Летните месеци се како создадени за престој на отворено и за патувања, како за дружељубива и екстровертна личност.

Есен

Иако почетоците главно се поврзуваат со пролетта, за некои личности есента претставува вистински момент за промена и осврт на постигнатото, за да се направат планови за нова година.

Зима

Доколку се радувате на ниските температури и моментите поминати дома, на топло и безбедно, веројатно сте интровертна личност. Топол џемпер и ќебе со вкусен напиток се вашата добитна комбинација.

Промените на годишните времиња можат да влијаат на начинот на кој размислувате, чувствувате и се однесувате. Но тие се условени и од искуствата од детството, како и од други бројни факторри. Ако како дете сте сакале да поминувате време на отворено, веројатно го сакате летото и како возрасни.

Коронавирус