недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Шпанец 18 години лажел дека е свештеник, свадбите и крштевките сепак ќе бидат признати

Шпанец 18 години лажел дека е свештеник, свадбите и крштевките сепак ќе бидат признати

Мигел Анхел Ибара од Шпанија 18 години лажно се претставувал како свештеник – венчавал, крштевал деца, исповедал гревови… На крајот се дозна вистината и тој е разрешен од Католичката црква во Шпанија.

Тој ги извршувал должностите на свештено лице прво во Колумбија, а потоа и во јужна Шпанија, иако никогаш не се запопил.

Како што објави црквата, свадбите и крштевките ќе бидат признати, но не и исповедта што ја слушал лажниот свештеник.

Ибара беше откриен откако беше уапсен во Колумбија за фалсификување документи.