вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 156
home Занимливости

Се разбудила од операција и сите ги оставила во шок: Била сосема друга личност, еве што се случило (ВИДЕО)

Се разбудила од операција и сите ги оставила во шок: Била сосема друга личност, еве што се случило (ВИДЕО)

Една жена од Австралија која отишла во болница за да и ги отстранат крајниците се разбудила осум дена подоцна и утврдила дека сега има „ирски“ акцент.

Енџи Миен била под туш и пеела кога првпат ја забележала промената. Оттогаш, таа го документира своето искуство со необична состојба за која верува дека е: Синдром на странски акцент.

-Се разбудив утрово. Не направив ништо поразлично, појадував. Јас всушност не разговарав со домашните бидејќи (веќе ги немаше). Се истуширав и обично пеам кога се туширам слушајќи песни и одеднаш добив ирски акцент, рече таа во своето прво видео. „Не можам да се ослободам од него. Само што направив интервју за работа со ирски акцент, а никогаш не сум бил во Ирска”.

Нејзиниот акцент се сменил во текот на следните неколку недели, станувајќи помалку изразен.

На вториот ден од маките, таа накратко откри дека нејзиниот глас се вратил во нормала.

@angie.mcyenDay 9: Since I woke with an Irish accent. Going through the 5 stages of grief. ##foryou ##fyp ##foreignaccentsyndrome♬ original sound – angie.mcyen

„Се разбудив утрово и повторно го имав својот австралиски акцент и веднаш повикав еден од моите пријатели и тој го потврди тоа – но за време на телефонскиот повик, со оддалеченост од околу пет до десет минути, повторно почувствував дека ми е нагласен акцентот“, рече несреќниот девојче.

„Не знам што да направам, ова е нешто сосема друго. Јас дури и не се обидувам, јас сум целосно бедна. Мислев дека ќе исчезне кога ќе се разбудам утрово”.

Синдромот на странски акцент е исклучително редок, бидејќи само околу 100 луѓе во светот биле дијагностицирани со оваа чудна состојба. Повеќето случаи се случиле по трауматска повреда на главата или мозочен удар, што резултирало со оштетување на областите на мозокот одговорни за говорот. Честопати состојбата не е трајна и исчезнува, на пример кога пациентот се опоравува од мозочен удар.

@angie.mcyenDay 2: Saying Aussie slang words in my Irish accent 🍀🇮🇪🍺 ##thisissurreal♬ original sound – angie.mcyen

Најнови вести

Коронавирус