среда, 28. јули 2021. Вести денес: 155
home Занимливости

Сакал да улови помала ајкула, но извлекол ѕвер: Сите во шок, се поставува само едно прашање

Сакал да улови помала ајкула, но извлекол ѕвер: Сите во шок, се поставува само едно прашање

Рибар се надевал дека уловил помала ајкула, но се покажа дека уловил нешто многу поголемо и не му било јасно што можело да го убие тој ѕвер.

Трапман Бермагуи, познат како Џејсон на крајбрежјето на Австралија недалеку од Сиднеј од морето извлекол глава од ајкула тешка околу 100 килограми.

-Во главата исто така пронашол сабја кој тврди дека била таму со години, пренесува Метро.

“Тоа само ја покажува неверојатната способност на ајкулата да заздрави”, рекол тој.

На својот Фејсбук профил споделил фотографија од главата и се запрашал што всушност можело да ја убие оваа ѕверка.

Многумина всушност ги интересирало само тоа- Што можело да го убие овој ѕвер?

“Што и да ја уби, мора да било навистина импресивно. Имавме навистина лудо утро. Се надевавме дека ќе уловима мала ајкула, а испадна дека налетавме на голема која беше изедена од нешто уште поголемо”, напишал под фотографијата.

Главата која ја пронашол му припаѓа на видот бела ајкула. Постарите поединки од овој вид можат да пораснат до должина од четири и пол метри и да бидат тешки до 500 килограми.

Коронавирус