среда, 21. април 2021. Вести денес: 161
home Занимливости

Роналдо стана првиот човек на светот со 150 милиони следбеници на Инстаграм

Роналдо стана првиот човек на светот со 150 милиони следбеници на Инстаграм

Бројот на следбеници на ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо на Инстаграм достигна 150 милиони. Триесет и тригодишниот Португалец стана првиот човек кој ја надмина оваа граница.

На второто место е популарната пејачка Селена Гомез (144,5 милиони), додека третата позиција е за Ариана Гранде (141,3 милиони).

Меѓу фудбалерите, повеќе од 100 милиони луѓе се следбеници и на напаѓачот на ПСЖ Нејмар (108,9 милиони), како и напаѓачот на Барселона, Лионел Меси (105,1 милиони).

Оваа сезона, Роналдо одигра 24 натпревари за Јувентус, постигна 15 гола и оствари седум асистенции.

Коронавирус