сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 27
home Занимливости

Романец направи огромни чизми заради физичко растојание

Романец направи огромни чизми заради физичко растојание

Еден чевлар од Романија дошол на идеја да направи огромни чевли при првиот бран на пандемијата, коишто би помогнале во одржување физичко растојание… Потоа, тој создаде и цела нова „колекција“ слични зимски обувки за вториот бран.

Григоре Луп, занаетчија од Романија, во мај ги направи чевлите со европски број 75, и вели дека неговите чевли се продаваат низ целиот свет и оти тоа му помогнало да ја зачува својата продавница во Клуж. Покрај стандардните нарачки, со Луп контактирале и уметнички изведувачи, вклучително и една белгиска танчерска група и американска рок-група. Повици пристигнувале и од луѓе кои носат поголем број чевли, па сакаа да им направи специјални чевли за нив.

– Чифт чизми број 75, за вториот бран на пандемијата, чини 150 евра. Направени се од крзно и имаат подебели ѓонови и облоги, а за нивна изработка се потребни трипати повеќе кожа отколку кај обичен чифт чевли, вели Луп.

Во Романија досега се заразени над 492.000 лица, додека како резултат на болеста животот го загубија 11.876 лица. Училиштата, театрите и рестораните во земјата се затворени, полициски час е во сила, а заштитните маски се задолжителни на сите јавни места.(МИА)

Коронавирус