сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 7
home Занимливости

Родител да не проколне дете, тешко него

Родител да не проколне дете, тешко него

Знајте дека клетвата, па дури само и негодувањето на родителите е многу моќно. Родителите и да не ги проколнуваат своите деца, самата огорченост на нив доволна е за децата „да не видат бел ден”, нивниот живот ќе биде само мака. Таквите деца многу страдаат.

Најголемо богатство на светот е родителскиот благослов, исто како што во монаштвото најголем благослов е да имаш благослов од својот Старец. Затоа и велат: „Барај благослов од родителите”.

Извадок од книгата “Со болка и љубов кон современиот човек” од Старец Пајсиј Светогорец, повеќе читајте овде.