четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 62
home Занимливости

РЕДОК ФЕНОМЕН: По 50 години падна снег во Саудиска Арабија (ВИДЕО)

РЕДОК ФЕНОМЕН: По 50 години падна снег во Саудиска Арабија (ВИДЕО)

За прв пат по 50 години, се случил многу редок феномен – во Саудиска Арабија паднал снег, пренесува „Спутник“.

Најмногу снег паднало во регионот Асер, но и многу други делови од државата се погодени за кои се издадени предупредувања од лоши временски услови.

Во Саудиска Арабија температурите во јануари се спуштија под нулата, а метеоролозите најавуваат уште пониски температури.

 

Коронавирус