среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 131
home Занимливости

Рецепт за здравје од нашите баби- Направете кантарион дома

Рецепт за здравје од нашите баби- Направете кантарион дома

Кантарионот е лек за се, има антибактериско и антивирусно дејство, а воедно и е корисно за секакви рани и изгореници. Затоа направете си масло кое ќе ви биде лек за се.

Ви требаат кантарион билки и маслиново масло или обично масло.

1.Купете или наберете кантарион и искористете ги жолтите цветови. Ставете ги во маслиново или некое друго масло. Ставете во стаклено шише, покријте со газа и оставете ги да отстојат 40 дена на сонце.

2.Кога маслото ќе добие темно црвена боја е спремно за користење

3.Ставете го во фрижидер.

4.Верувајте, има лековити својства!

Коронавирус