понеделник, 12. април 2021. Вести денес: 99
home Занимливости

Првата фотографија во боја од Марс

Првата фотографија во боја од Марс

Ова е првата фотографија во боја од Марс. Сликана е од хеликоптерот на НАСА „Ingenuity“.

На фотографијата од црвената планета се гледаат камења и тркала од роверот на НАСА.

Фотографија со ниска резолуција е направена во саботата.

 

Коронавирус