среда, 12. август 2020. Вести денес: 162
home Занимливости

Проверете дали пиете премногу кафе?

Проверете дали пиете премногу кафе?

Постојат огромен број видови на кафе. Домашно кафе кое го правите дома, еспресо, филтер кафе, кафе без кофеин, кафе од апарат, нес кафе, турско кафе и итн. Она што е важно е да го пронајдете она кое најмногу вам ви одговара.

Експертите посочуваат дека доколку припаѓате на оние луѓе кои пијат повеќе од 4 кафиња на ден – навистина претерувате. Оптимално е 2-3 шолји на ден.

Доколку имате проблем со несоница и сте раздразливи, можно е да сте преосетливи на кафе.

Препорачаната доза на кофеин е 200-300 мг, што е шолја или две на ден.

Коронавирус