четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 94
home Занимливости

Пронајдено украденото срце на француска кралица од 16 век

Пронајдено украденото срце на француска кралица од 16 век

Француската полиција го пронашла украденото балсамирано срце на француската кралица Ана од Бретање на западот од земјата.

Полицијата го пронашла срцето во златно ковчеже, кое минатата недела е украден од Музејот во Нант, пренесува Би-Би-Си.

Ковчегот бил пронајден заедно со други украдени предмети, а се стравувало дека ќе биде стопен поради злато.

Кралицата Ана била единствена жена која два пати е крунисана во Франција.се верувало дека е една од најбогатите жени.