понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од средновековен викиншки брод под копното во југоисточна Норвешка.

Остатоците што наликуваат на брод, се пронајдени околу 50 сантиметри под земјата со помош на радар, наведува „Дејли Мејл”.

Според д-р Кнут Пасе, обликот и димензиите на објектот одговараат на викиншките бродови.